10 знаци дека полека, но сигурно животот ви оди во пропаст

Колку често пред спиење се запрашувате дали сте задоволни со начинот на кој го живеете вашиот живот?

Дали ви се допаѓа дневната рутина: работа, куќа, работа, куќа, ретки излези со пријателите, чистење на станот во сабота, “побожно” гледање цела сезона на некоја серија во неделите?

На прв поглед, сè е во ред, но ако погледнете подлабоко во себе, ќе сфатите дека постои голема разлика меѓу вашите идеи, желбата и потрагата и вистинскиот живот во кој живеете. Време е да се ослободите од тоа!

Затоа, ви набројуваме десет знаци дека вашиот живот оди во пропаст. Од време на време, сите ние се наоѓаме во такви ситуации. Но, ако тие станат постојани, проблемот е посериозен отколку што мислите, а првиот чекор во решавањето на проблемот е нивната свест.

1. Веќе вас ништо не ве интересира

Чувствувате дека ништо повеќе на светот не може да ве изненади, да ве развесели или да ве импресионира, а на секоја вест скептично да ги подигнете веѓите. Бројот на годините не е одреден само од датумот и личните документи, туку и од способноста на поединецот да најде нови области за развој и интерес.

Кога последен пат за некои вести или настани во вашиот живот сте рекле “тоа е тоа, супер ми е”? Ако одговорот е “Не се сеќавам или не ми е гајле”, превземете нешто што е можно поскоро!

2. Не водите повеќе грижа ни за себе, ни за вашиот дом

Ако веќе не сте загрижени за тоа како изгледате и ако последен пат сте го исчистиле вашиот дом пред еден месец, тоа се очигледни знаци на лична криза. Нема причина да се каже дека секој што сака промена во животот треба прво да го уредува својот дом. Чистењето на подрачјето во кое живеете е многу корисно: го привлекува вниманието од лоши мисли, а со чистењето, на пример, на бањата, ги чистите и збрките во вашата глава.

Добра терапија исто така е да одите на фризер.

3. Ја мразите вашата работа

Вашиот работен ден штотуку започна, а вие веќе ги одбројувате часовите да завршите што е можно поскоро. Секогаш измислувате причини за рано напуштање од работа и не престанувате да размислувате за годишен одмор, но тогаш се потсетувате дека сте се вратиле од одмор пред помалку од две недели…

Ако ја мразите вашата работа, тоа е јасен знак дека ви треба промена. Можеби не ви се допаѓаат вашите секојдневни задачи, нељубезните колеги или одењето од еден до друг крај на градот за на работа. Размислете што најмногу ве загрижува на работа и најдете начини да ги решите. Или едноставно побарајте нова работа.

4. Одбивате да комуницирате

Јасно е дека на секој од нас му треба личен простор, но ако немате некого со кого сакате да се дружите и да зборувате, ги избегнувате пријателите и семејството, ако користите социјални мрежи во “инкогнито” режим, работите се надвор од контрола.

Во многу тешки ситуации, оние кои можат да ви помогнат се пријателите и семејството. Никогаш не знаете, можеби некои од нив може да ви дадат клучен совет кој ќе ве крене на нозе.

5. Секоја ситница ви иде на нерви

Ама баш сè, ѓубрето што заборавил вашиот сопруг да го фрли, лошите оценки на вашето дете, времето, келнерот во твоето омилено кафуле… Плачете поради секакви ситници и во ситуација сте да врескате на секои 10 минути. Целодневната потрага по негативни работи во вашиот живот е знак дека имате нерешени прашања кои ве прават ситни и агресивни. Доколку сте дошле во оваа фаза, време е да си признаете кои проблеми ги правите за да ги решите.

6. Имате еден тон лоши навики

Една од начините да се реши проблемот е да се направи листа на сите ваши лоши навики како алкохол, цигари или прекумерна тежина. Направете ја оваа листа само ако сте решиле да ја преземете контролата врз вашиот живот. Инаку, тоа е само еден обид да ја поттурнете главата подлабоко во песокот.

Психолозите велат дека лошите навики зборуваат многу за нас, па затоа добро проанализирајте ги.

7. Живеете во минатото или фантазирате за иднината

Фразата “порано беше подобро” ви станала некаков вид на мантра. Или пак, во секое време мислите дека “утре ќе биде подобро”, само треба да почекате малку. Но, ако тоа “малку” трае со недели, месеци или години, вие сте во неволја.

Нема ништо лошо во фантазирањето, но ако постојано се фокусирате на “некои подобри времиња”, било да е тоа во минатото или во иднина, потсвесно да бегате од сегашноста и вистинските проблеми со кои се соочувате да ги решавате!

8. Не пронаоѓате начин на кој можете да ги “наполните батериите“

Секој од нас има свој начин на кој се справува со стресот. Едните го решаваат со удирање во боксерски вреќи, други прошетуваат низ блискиот парк, трети медитираат, четврти патуваат некаде.

Но, ако не направите некоја од тие ситуации што ве посреќуваат, очигледно сте во криза и ви требаат радикални методи за решавање на проблемите. Пробајте нешто сосема ново и друго.

9. Станавте затвореник на вашиот телефон

Го поминувате денот со постојано гледање на екранот, а често “скролате” со часови или уште полошо, читате одвратни коментари под текстовите на порталот. Студијата покажа дека луѓето кои секојдневно поминуваат повеќе од еден час на социјалните мрежи се повеќе депресивни отколку другите. Ако сте постојано на вашиот телефон, ова може да резултира со ниско ниво на самодоверба, депресија, чувство на слабост и осаменост и, во некои случаи, нервен слом. Обидете се да бидете повеќе време “offline”. Тоа ќе ви помогне да бидете посреќни.

10. Со “целосна промена” започнувате во понеделник и така секоја недела

Не постои “нов живот” што ќе започне во понеделник, по кинеската Нова Година, Велигден… Доколку сакате промена, започнете ВЕДНАШ, не чекајте некоја посебна пригода.

12 Shares