Дали сте знаеле колку е лековит Оревот?

Лековитите својства на оревите се познати уште од античко време. Лекарите од Истокот веруваат дека оревите го зајакнуваат имунитетниот систем, мозокот, срцето и црниот дроб. (РЕЦЕПТ, доле)

Оревите се препорачуваат за проблеми со циркулацијата, губење на тежината, разни заболувања и за бремени жени и жени кои дојат.

Споредено со другите зрнести плодови, оревот се смета за најздрав, пред се заради неговата висока содржина на омега – 3 масни киселини, но и заради неговата двојна содржина на антиоксиданси.

Омега-3 масните киселини имаат антиинфламаторни својства и го штитат кардиоваскуларниот систем со намалување на крвниот притисок. Конзумирањето на 30 – 50 гр ореви на ден обезбедува дневна пропишана доза на омега – 3 масни киселини и значително го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Иако оревите се сметаат за масни киселини, овие киселини спречуваат оксидација на „лошиот“ холестерол.

Антиоксидансите присутни во јаткастите плодови се со подобар квалитет од оние што се наоѓаат во други зрнести плодови и затоа се поефикасни во спречувањето на оштетување на клетките, реакциите на оксидација и оштетување на слободните радикали. На овој начин, оревите се исто така официјално заштитничи од рак.

Со помош на ореви и вкусни мешавини од орев со друга корисна храна, вие и вашите деца ќе го зајакнете имунитетот во зима, додека уживате во прекрасен вкус. Оваа мешавина не треба да ја користат луѓе кои се алергични на која било од состојките.

Во мелница за месо, сомелете 100 грама ореви, сушено грозје, сушени сливи и парче лимон, на кое претходно сте ги извадиле семето. Една лажица се зема наутро и навечер за да се зајакне имунитетот.

За да се разубавите и бидете полни со енергија, земајте 1 лажица на ден на празен стомак. А за да му помогнете на вашиот кардиоваскуларен систем, земете 1 лажица три пати на ден после јадење.

За грип и студ, додајте 100 гр мед во оваа смеса и земајте 1 лажица 3 пати на ден, пред или после оброк. Чудесната мешавина е полна со витамини и децата ја сакаат многу повеќе од инекциите и антибиотиците.

66 Shares