Дали знаете како се прави Локум? Еве го рецептот и насоките

Претпоставуваме дека ретко на кого му паднало на памет да направи домашен превкусен локум.

Овој турски десерт е единствен од својот вид, нема ништо слично на Локум ни по вкус ни по вид. Со овој рецепт локумот ќе биде повкусен од купечкиот.

За ова ви треба:

  • 800грама шеќер
  • 150 грама густин
  • 900 милилитра вода
  • 2 кесенца ванилин шеќер
  • екстракт од ванила
  • 1/2 сок од лимон
  • Шеќер во прав

Доколку сакате да го обоите слободно може да искористите боја за храна по избор

Погледнете го видеото подоле за насоките. Направете го и изненадете ја вашата фамилија и пријатели.

Споделете го рецептот со вашите пријатели.

3 Shares