Ердоган и се закани на Европа

Претседателот на Турција се закани дека ќе испрати милиони сириски бегалци во Европа ако Европската унија ја обележа воена операција во тек во Сирија како „инвазија“.

„Ќе ги отвориме портите и ќе испратиме 3,6 милиони бегалци кон Европа“, рече Реџеп Таип Ердоган во говорот пред пратениците од неговата партија АК во четвртокот.

Турскиот водач беше разбеснет од изјавата објавена претходниот ден од Европската унија, која ја повика „Турција да престане со едностраната воена акција“ против сириските демократски сили предводени од Курдите во северна Сирија.

ЕУ, исто така, го критикуваше планот на Анкара да изгради таканаречена „сигурна зона“ на територијата што планира да ја заземе, велејќи дека присилно преместување на сириските бегалци нема да ги „задоволи меѓународните критериуми за враќање на бегалците, утврдени од УНХЦР“.

„Секој обид за демографска промена ќе биде неприфатлив“, се додава во изјавата за плускање. „ЕУ нема да обезбеди помош за стабилизација или развој во областите каде се игнорираат правата на локалното население“.

Додека турската војска ја продолжи својата офанзива во четвртокот, повеќе луѓе избегаа од градовите и селата долж границата. Околу 60.000 лица се раселени од борбите досега, според сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија.

Коментарите на ЕУ се придружија на хорот за осуда на офанзивата на Турција, што беше отворена против СДФ во средата.

Најмалку 8 цивили, меѓу кои и две деца, загинаа од турски пожар. Во меѓувреме, турските власти соопштија дека 9-месечно бебе, од сириска националност, и турски државен службеник биле убиени од минофрлачи од северна Сирија, што го држат курдските држави. Во нападите со ракета и минофрлачи се повредени 46 лица.

Секретарот за надворешни работи, Доминик Рааб, рече дека во четвртокот попладне го повикал својот турски колега Мевлут Чавушоглу „за да го изрази разочарувањето и загриженоста на Велика Британија за воениот упад во Сирија и да повика на воздржаност“.

„Интервенцијата ризикува поголеми хуманитарни страдања и го поткопува фокусот на спротивставување на (ИСИС)“, додаде тој.

Финска, Данска и Индија ја одгласија осудата на Велика Британија. Додека неколку регионални моќници, вклучувајќи ги Израел, Египет, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија и Кувајт, исто така, изразија загрижување.

Вонредната сесија на Арапската лига беше повикана во саботата да разговара за операцијата, додека советот за безбедност на ООН треба да се состане в четврток.

извор: www.independent.co.uk

1 Shares