Почна Војна помеѓу НАТО Сојузници! Турција Бомбардираше Американска Војска | Еве што се случува

Американските специјални сили во близина на сирискиот пограничен град Кобане во регионот Алепо вечерва налетаа под артилериски оган од турските позиции, објави Пентагон.

Нема повредени меѓу американските војници.

Осврнувајќи се на висок службеник во Пентагон и ирачки курдски разузнавач,  Newsweek објави дека се случил напад врз американските служби за време на спроведувањето на операциите на ридот Маестур, до населеното место Кобани.

Инцидентот се случи во време кога американскиот министер за одбрана Марк Еспер ги увери медиумите за време на прес-конференцијата дека американските сили биле преместени и дека турските сили ги знаеле позициите на САД.

Сепак, Ројтерс, повикувајќи се на американски официјален претставник, објави дека експлозијата се случила во близина на американска база во градот Кобани, но дека досега нема пријавени жртви.

Во изјавата во петокот вечер, официјални лица на Пентагон потврдија дека американските трупи во околината на Кобане биле под артилериски оган што потекнува од турските позиции.

„Детонациите се случија на неколку стотици метри од локацијата надвор од подрачјето на безбедносниот механизам и во област каде што Турците знаеја дека ќе присуствуваат американски сили“, рече капетанот Брук Де Волт, портпарол на одбранбените операции. „Нема жртви во американските трупи“.

„Американските сили не се повлекоа од Кобани“, рече тој, додавајќи дека „Соединетите држави се уште се спротивставуваат на потегот на турската војска во Сирија надвор од зоната на Механизмот за безбедност и во области каде Турците знаат дека американските сили се присутни.

Соединетите Американски држави бараат Турција да избегне операции што може да резултираат во директна и реципрочна борба. “

По првичните извештаи, турското Министерство за одбрана реагираше, истакнувајќи дека ги презела сите мерки за да се осигури дека нема нападната американска база во областа, додека турските сили одговориле на оганот што бил испукан од позициите во близина на американската база во Сирија.

Турција започна со воените операции во североисточна Сирија против курдските сили на 9 октомври, во обид да ги расчисти граничните области од терористите и да создаде безбедна зона. Турција ги смета курдските војници поддржани од САД како дел од терористичка организација.

Неколку странски лидери повикаа на прекин на сите воени активности на почетокот на турските операции.

26 Shares